Gromadzenie deszczówki – estetyczne zbiorniki

Żyjemy w takim klimacie, że deszcze padają u nas przez wiele dni w roku. Niekiedy małe opady potrafią generować wielkie kałuże na naszych podwórkach lub nawet zalewają piwnice naszych domów. Trzeba się przed tym chronić w możliwie najbardziej skuteczny sposób.

Zbiorniki na wody opadowe

ozdobne zbiorniki na deszczówkęCzęsto bywa tak, że podczas wielkiej ulewy nasze drenaże i systemy odprowadzania wody zawodzą z powodu zbyt dużej obfitości wód opadowych. W ostatnich latach popularnym rozwiązaniem takich problemów jest montaż zbiorników na wodę lub studni chłonnych. Niejednokrotnie spotkać można ozdobne zbiorniki na deszczówkę, które ludzie montują w pobliżu swoich domów i budynków gospodarczych. Jak łatwo się można domyślić woda kumulowana w rynnach jest odprowadzana właśnie do tych zbiorników. Tego typu zbiorniki występują na polskim rynku w różnych rozmiarach i pojemnościach. Warto na wszelki wypadek zakupić zbiornik o większej pojemności żeby uniknąć przelewania ale niektórzy radzą sobie z tym w taki sposób, iż podłączają wąż, który sprawia, że woda niemieszcząca się w zbiorniku odprowadzana jest do kanałów ściekowych. Jest to swoisty system bezpieczeństwa ale należy pamiętać, że sprawdzi się on tylko przy krótkotrwałych ulewach. Mówiąc o zbiornikach na deszczówkę często dodatkowo pada słowo „ozdobne”. Dla wielu osób jest to kluczowa kwestia bo klasyczny zbiornik na wody opadowe nie wygląda zbyt estetycznie. Ludzie posiadający spory zasób wolnego czasu i zmysł majsterkowicza radzą sobie z tymi problemami samodzielnie. Niekiedy spotkać można zbiorniki na deszczówkę obłożone ozdobnymi kamieniami, pomalowane lub ukryte w ziemi. Producenci zbiorników na wody opadowe przewidzieli jednak problem związany z estetyką. W związku z tym zaczęto produkować zbiorniki ozdobne. Dzięki takim rozwiązaniom połączona została estetyka i funkcjonalność. Obecnie spotkać można zbiorniki przypominające drewniane beczki, antyczne glinianie wazy lub stągwie oraz wiele innych. Producenci tworzą ogromną ilość nowych modeli, które stale zyskują swoich nabywców. Warto zaznaczyć, że zbiorniki na deszczówkę posiadają jeszcze jedną ważną zaletę. Wiele modeli posiada wbudowane kraniki u dołu zbiornika, które pozwalają napełnić konewki służące do podlewania ogrodu. Dzięki temu nie musimy martwić się o koszty wody potrzebnej do podlewania bo mamy ją za darmo.

Generalnie ozdobne zbiorniki na deszczówkę to fantastyczne rozwiązanie problemów z zalewaniem naszych działek. Dzięki ich zastosowaniu zyskamy darmową wodę, którą możemy podlewać rośliny lub zraszać trawnik w okresach suszy.