Frezarki dla początkujących

Narzędzia do obróbki drewna różnią się przede wszystkim wielkością, co przekłada się na ich poręczność. Dla początkujących zaleca się małe narzędzia, które uczą precyzji i wyczucia do drewna. Następnie można zaopatrzyć się w większe odpowiedniki albo zacząć pracować na ich stołowych wersjach w profesjonalnych warsztatach stolarskich. Obecnie jest możliwość w pewnych miejscach wynająć warsztat na godziny i skorzystać ze sprzętu, którego sami nie kupilibyśmy do domu, ani nawet do piwnicy, czy garażu.

Krawędzie czy szlaczki – przydatność frezarek

frezarki do drewnaTak jak istnieją małe, poręczne szlifierki do drewna, tak i możemy wybrać dla siebie małą, obsługiwaną jedną ręką frezarkę. Czas pracy z taką frezarką jest wprawdzie wydłużony, ale na początek, przy małych, niewymagających projektach, nie będzie to aż tak odczuwalne. W czasie, kiedy będziemy pracować z taką frezarką, nauczymy się rodzajów frezów i poznamy możliwości, jakie daje to narzędzie. Frezarki do drewna, które pracują frezem do dołu i są przesuwane siłą naszych dłoni to tak zwane frezarki górnowrzecionowe. Frezarki dolnowrzecionowe są umieszczone pod stołami stolarskimi, a nad ich blatem wystaje tylko frez, natomiast poruszać musimy obrabianym kawałkiem drewna wzdłuż powierzchni stołu. Wzór zależy nie od pozycji maszyny, ale od rodzaju frezu, w który jest wyposażona. Mamy frezy do obrabiania krawędzi drewna, możemy nimi na przykład zaokrąglić lub wyprofilować krawędź. Ale jeśli potrzebujemy wyciąć w desce rowek, do tego posłuży frez rowkujący dostępny w wielu różnych kształtach. Odpowiednimi frezami fazujacymi uzyskamy za to otwory w drewnie. Kupując frezarkę, dostaniemy zwykle w zestawie do niej prowadnicę umożliwiającą pracę z nią pod odpowiednim kątem lub równo wzdłuż deski, kilka prostych frezów i klucze, które pomogą nam montować i zdejmować frezy. Zwróćmy uwagę, jak ciężka jest frezarka, czy jej prowadzenie nie sprawi nam problemu oraz na jakiej zasadzie jest w niej ustawiana głębokość frezowania (stopniowana, czy płynna regulacja).

W domu frezarka nie jest niezbędnym narzędziem, można powiedzieć, że jest to wyposażenie majsterkowicza-artysty, który chce zbudować nie tylko przydatny, ale również wyjątkowy, ozdobny mebel. Chociaż czasem frezarka jest niezbędna do całkiem podstawowych zadań, takich jak wykonanie rowka na denko szuflady albo wygładzenie krawędzi wieczka pudełka. Jeśli nie lubimy pracować ręcznym strugiem i wolimy zachować w naszej pracy nad projektem precyzję, lepiej jednak zainwestować we frezarkę.