Folie jako materiał opakowaniowy

 

Opakowanie jest wizytówką każdego towaru dlatego też producenci folii opakowaniowych stale podnoszą ich właściwości wytrzymałościowe oraz estetyczne. Żyjemy w czasach masowej produkcji różnych artykułów wymagających bardzo szybkiego i ciekawego wizualnie opakowania. Folie są najlepszym i najekonomiczniejszym materiałem opakowaniowym stosowanym w niemal wszystkich branżach produkcji. Prawie całkowicie wyparły kartonowe pudła, które pełnią przeważnie rolę opakowań zbiorczych. Ale folii nie możemy kojarzyć jedynie z przezroczystą, dość cienką powłoką. Na rynku spotkamy wyroby z folii twardych i grubych, z których powstają różnego rodzaju materiały ochronne. 

Rodzaje i właściwości folii opakowaniowych

folia propylenowaOkreślenie folia dotyczy materiałów wykonanych z tworzyw sztucznych lub materiałów nieżelaznych o grubości nie przekraczającej 2 milimetrów. Oprócz folii jednorodnych wykonanych z jednego materiału producenci oferują również folie wielowarstwowe wytwarzane z różnych materiałów. Folia taka jest znacznie wytrzymalsza gdyż łączy w sobie cechy wszystkich zastosowanych do produkcji materiałów. Zastosowanie folii jest bardzo różnorodne. Można ją stosować do bezpiecznego pakowania żywności gdyż nie posiadają zapach ani smaku oraz nie wchodzą w reakcje chemiczne z artykułami spożywczymi. Oprócz tego stosuje się ją do pakowania artykułów przemysłowych, dekoracyjnych i wielu innych. Produkowana według najnowszych technologii folia propylenowa jest produkowana w wielu różnych formach. Występuje pod postacią taśm, półrękawów, rękawów lub arkuszy. Występuje także w różnych grubościach umożliwiając dobór do jak najbezpieczniejszego zapakowania towarów. Folie propylenowe cechują się dużą wytrzymałością mechaniczną. Jest to folia, która świetnie chroni przed przenikaniem pary wodnej oraz wszelkich substancji zapachowych. Folia PP (polipropylen) to również wspaniała bariera przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Jest bardzo często wybierana jako materiał opakowaniowy także dlatego gdyż jest bardzo odporna na rozrywanie i rozciąganie. Jest to zatem materiał ochronny bardzo wytrzymały cechujący się jednocześnie bardzo dużą przezroczystością. Najczęściej jest ona używana do pakowania tekstyliów, pościeli oraz do wyrobu okładek i etui.

Folie wykonywane z tworzyw sztucznych można barwić na dowolny kolor oraz można na nich umieszczać różnorodne nadruki, które są obojętne fizycznie i chemicznie dla zapakowanych artykułów. Bardzo ważną cechą pewnych odmian folii jest termokurczliwość dzięki czemu powłoka dopasowuje się do kształtu pakowanego przedmiotu świetnie przylegając do powierzchni. Bardzo ważną cechą wspólną folii z tworzyw sztucznych jest możliwość ich zgrzewania, szycia, umieszczania zapinek i uchwytów. Na rynku występuje ogromna liczba odmian folii z tworzyw sztucznych produkowanych w różnych technologiach.