Filtrowanie wody.

Woda z kranu, której używamy niemal do wszystkiego w naszym domu, jest stale badana, bezpieczna i pozbawiona bakterii. Jednak nie każdy korzysta z wodociągów. Często woda pochodzi z niepewnego źródła. W takiej sytuacji warto zakupić odpowiedni filtr do wody. Co więcej, rozwiązanie to sprawdzi się również tam, gdzie woda ma nieprzyjemny zapach i smak.

Dlaczego warto zainwestować w filtr?

sklep z filtrami do wodyJak wiadomo, nie ma jednego, uniwersalnego filtra do wody pitnej. Chociaż sklep z filtrami do wody oferuje nam ogromny wybór, to należy przemyśleć ich zakup. Część użytkowników filtrów do wody stanowią osoby, które nie są zadowolone z jakości „kranówki”. Nie chodzi tylko o smak czy zapach wody, ale również o jej skład. Bardzo często zdarza się, że woda z kranu jest „twarda”, czyli zawiera sporo składników mineralnych. Jeśli chodzi o nasze zdrowie, nie ma to jakiegoś większego znaczenia. Niemniej jednak, twarda woda szkodzi wielu sprzętom AGD, na przykład zmywarkom, czajnikom, czy też pralkom. Z wody wytrąca się kamień, który osadza się na urządzeniach. Gdy zaniedba się ich serwis, ich żywot znacznie się skróci narażając właścicieli na niepotrzebne wydatki. Najpopularniejsze są filtry do wody pitnej oparte na węglu aktywnym. Przy zakupie filtra opartego na węglu aktywnym warto sprawdzić kilka detali. Po pierwsze, ile jest samego węgla aktywnego w filtrze wody pitnej. Im jest go więcej, tym lepiej. Ponadto im dłuższy kontakt ma woda w urządzeniu filtrującym z węglem, tym filtr jest skuteczniejszy. Ważna jest również informacja od producenta na temat tego, jakiej wielkości cząsteczki taki filtr jest w stanie zatrzymać. Im mniejszy, tym jest on skuteczniejszy. Należy pamiętać, że filtr węglowy nie da sobie rady ze wszystkimi zanieczyszczeniami. Nie można stosować go tam, gdzie woda jest zanieczyszczona osadami. Taki osad szybko „zamuli” filtr i skróci jego żywotność. W takim wypadku lepiej zastosować mechaniczne filtry osadowe jeszcze przed filtrem węglowym. Z kolei tam, gdzie woda jest szczególnie twarda i zażelaziona pomocne będą filtry zmiękczające. Woda przepływa w nich przez specjalne złoże, które zamienia jony wapnia znajdujące się w wodzie na jony sodu, przez co woda jest „miękka”. Taka woda nie tylko dobrze wpływa na skórę czy włosy, ale również pozwala zachować w dobrym „zdrowiu” urządzenia AGD. Tego rodzaju zabezpieczenia nie są w stanie poradzić sobie ze znajdującymi się w wodzie szkodliwymi dla zdrowia związkami organicznymi i chemicznymi.

Na rynku istnieje wiele filtrów uzdatniających naszą wodę. Jeśli zależy nam na przyjemnym smaku i zapachu, warto skorzystać z takiego rozwiązania. Woda towarzyszy nam przy niemal każdej czynności, a skoro ma wpływ na zdrowie naszej skóry, komfort jej użytkowania oraz może w jakimś stopniu wydłużyć żywotność naszych sprzętów AGD, warto zadbać o jej jakość.