Elementy konstrukcyjne i montaż hal tenisowych

 

Budynki takie jak hale tenisowe należą do grupy obiektów o przeznaczeniu rekreacyjno- sportowym. W ich budowie najczęściej wykorzystuje się lekkie konstrukcje z wykorzystaniem drewna klejonego lub projekty z zastosowaniem samonośnych wiat łukowych, bądź tradycyjne rozwiązania, gdzie więźba dachowa osadzona jest na szkielecie.

Atuty projektu hali tenisowej modułowej

hale tenisoweNajczęściej wykorzystywaną formą konstrukcji w obiektach rekreacyjno- sportowych jest klasyczna konstrukcja z dachem dwuspadzistym. Jej warunki techniczne pozwalają na realizację projektu o dowolnej długości- co za tym idzie umożliwia to zaprojektowanie szerszej przestrzeni dla osób korzystających z kortów tenisowych. Konstrukcja dachu tradycyjnej hali tenisowej może być wykonana z drewna bądź stali. W punktach obarczonych zwiększonym obciążeniem stosuje się wzmocnienia na profilach. Dodatkową formą zabezpieczenia może być także wykonanie na łukach konstrukcyjnych tzw. stężeń poprzecznych. Istotną zaletą modułowych konstrukcji takich jak hale tenisowe jest możliwość ich dowolnego usytuowania ze względu na zastosowanie lekkiej i prostej w montażu konstrukcji. Zastosowane metody projektowe pozwalają na swobodne zmniejszenie lub zwiększenie powierzchni hali adekwatnie do potrzeb użytkownika. Jedną z nowszych koncepcji w zakresie realizacji obiektów rekreacyjno- sportowych jest wdrożenie łukowych hal opartych na konstrukcji samonośnego dachu, pełniącego jednocześnie funkcję ścian obiektu. Jest to jedno z  najtańszych oraz najszybszych w kwestii montażowej rozwiązań, jeżeli chodzi o budowę i modernizację hal tenisowych. Realizacja takiego projektu budowlanego może odbywać się przy zastosowaniu ław fundamentowych lub pali osadzonych na wspornikach. Mając na uwadze fakt potencjalnego przenoszenia hali z kortami tenisowymi, lepiej jest zdecydować się na metodę z zastosowaniem wsporników. Pozwoli to na zdecydowane przyśpieszenie demontażu oraz możliwości przeniesienia w inne miejsce. Budowa hali z zastosowaniem profilowanej wiaty stalowej jest bardzo oszczędnym rozwiązaniem pod względem zarówno czasowym jak i finansowym. Możliwość zaaranżowania wnętrza hali tenisowej w przypadku prac z zastosowaniem samonośnej konstrukcji łukowej to od 3 do 6 dni roboczych, a nakład finansowy dla kubatury hali 480m2 to nie więcej niż 160 000 zł.

Pamiętajmy, że realizując inwestycję obiektu sportowo- rekreacyjnego jakim jest budowa hali tenisowej naszym priorytetem powinno być przede wszystkim bezpieczeństwo oraz komfort użytkowników. Zadbajmy więc, aby nasz konstrukcja w pełni spełniała wszystkie normy BHP oraz posiadała certyfikat spełniania europejskich norm w zakresie PPOŻ.