Efektowna rozeta do zdobienia sufitu

Dekoracyjny sufit zwykle znajduje się w głównym pomieszczeniu. Do zdobienia sufitów wykorzystywane są np. rozety. To rodzaj sztukaterii gipsowej, która przybiera różne formy. Popularne są rozety w kształcie koła, których warstwa zewnętrzna jest płaskorzeźbiona. Inny rodzaj dekoracji sufitowych to nowoczesne rozety, które przybierają kształt rombu, kwadratu i wiele innych ciekawych wykrojów. Do nowoczesnych rozet należą abstrakcyjne kompozycje sufitowe. W każdym przypadku warto skorzystać z takiej formy dekoracji wnętrz.

Sposób na odświeżenie sufitów w domu

piękne rozety gipsoweJeśli ktoś myśli o odświeżeniu i modernizacji wnętrza, powinien rozważyć kupno sztukaterii. Na sufit polecane są piękne rozety gipsowe. Ich wzory często zaczerpnięte są z dekoracji zabytkowych sali balowych, jakie do dziś podziwiać można w pałacach. Piękne sztukaterie wyróżniają się ponadczasowym kształtem. Co ciekawe, równie dobrze prezentują się w klasycznych wnętrzach, jak i w lokalach stworzonych w stylu industrialnym oraz nowoczesnym. Jakie zatem wzory rozet można podziwiać w sklepach z wyrobami sztukatorskimi? Kształt zdobionej elipsy podkreśli rozmiar sufitu. Nowoczesne rozety są najczęściej w formie koła z kilkoma wałkami wypukłymi i z wgłębieniem. nieodłącznym elementem stylowych rozet vintage są motywy kwiatowe i roślinne. Przykładowo rozety w stylu pałacowym, czyli rokoko, są zdobione imitacją kwiatów róż oraz fal morskich. Z kolei rozety gotyckie przypominające czasy średniowiecza to głównie motywy abstrakcyjne – ornamentalne mozaiki. Wybór sztukaterii ozdobnych jest bardzo duży i każdy, kto myśli o wykańczaniu lub modernizacji wnętrza, z pewnością dobierze odpowiedni model i wzór. Fantazyjne, płaskorzeźbione rozety przypominają wnętrza pięknych, królewskich i książęcych rezydencji. Jednak i w kamienicach mieszkalnych, np. w dziewiętnastym wieku., pojawiały się liczne sztukaterie, w tym rozety. Zdobiły one salony, pokoje gościnne, jadalnie i wszelkie reprezentacyjne pomieszczenia. Dopełnieniem rozety mogą być sztukaterie umieszczana w narożach sufitu.

Piękne i stylowe dekoracje przeznaczone do wykańczania wnętrz, to przede wszystkim sztukaterie wykonywane z gipsu. To trwały materiał, który pozwala na wykonanie niemalże dowolnego wzoru. Zaletą stylowych i pięknych rozet jest biała barwa. Dlatego też nie ma potrzeby późniejszego malowania owej sztukaterii. Pierwszym i ostatnim krokiem do ładniejszego wnętrza jest montaż dekoracji. Używa się do tego celu kleju, kołków montażowych lub innych specjalnych substancji.