Drony w użytku zawodowym

Coraz więcej operatorów dronów zamienia swoją pasję w zarobkową pracę, wykorzystując bezzałogowe maszyny latające zawodowo. Jeszcze kilka lat temu była to ledwie ciekawostka, a usługi operatorów wykorzystywane były stosunkowo rzadko. Obecnie, coraz więcej firm korzysta z maszyn latających w najróżniejszym celu, a niektóre zatrudniają własnych operatorów, wykonujących wszelkie zadania wedle potrzeby.

Niestandardowe usługi z użyciem dronów

nowatorskie usługi dronoweNajstarszą i najbardziej znaną usługą, jakiej podejmowali się operatorzy od wielu lat było wykonywanie zdjęć z powietrza. Budowa dronów pozwala bowiem na wykonywanie bardzo imponujących zdjęć, zarówno panoramicznych jak i standardowych, zarówno w celu rekreacyjnym jak i profesjonalnym. Drony zostały więc wprowadzone do inwentarzy zarówno firm fotograficznych jak i budowlanych, oraz często bywają używane przez geodetów do mapowania terenu pod projekty czy plany. Inną, bardzo popularną metodą na wykorzystanie drona w pracy jest filmowanie eventów. W niektórych przypadkach, jeden dron może w zupełności zastąpić nawet kilka naziemnych kamer, jeśli jest to maszyna o odpowiednio dobrym wyposażeniu pokładowym, a widok z dużej wysokości umożliwia stworzenie znacznie bardziej imponującego materiału. Maszyny są więc używane zarówno podczas dużych imprez masowych, jak i lokalnych okolicznościowych eventów. Niektórzy entuzjaści bezzałogowych maszyn latających oferują również bardziej nowatorskie usługi dronowe, z wykorzystaniem maszyn znacznie bardziej zaawansowanych niż modele obserwacyjne. Drony transportowe, wprowadzone do ogólnej sprzedaży kilka lat temu, obecnie służą wielu operatorom w bardzo odmiennych stanowiskach pracy. Na placach budowy owe maszyny są wykorzystywane do błyskawicznego transportu ładunku, głównie narzędzi czy materiałów budowlanych do najbardziej niedostępnych części konstruowanego obiektu, a w dużych miastach zastępują naziemnych kurierów, przede wszystkim w firmach gastronomicznych, dostarczając samodzielnie zamówienia do wybranego punktu.

Wysoki poziom automatyzacji i doskonałe podzespoły elektroniczne znacznie zmniejszają potrzebę ingerencji operatora w pracę maszyny, i pozwalają na znacznie łatwiejszą jej obsługę. W rolnictwie, natomiast, często pojawiają się drony zautomatyzowane, wyposażone w zbiorniki do oprysków, lub też maszyny wykonujące proste czynności na polu. Drony te działają podobnie do robotów sprzątających czy automatycznych kosiarek, wykonując proste, zaprogramowane czynności cyklicznie lub na żądanie operatora.