Dobieramy pessary pierścieniowe

Dostępne na rynku pessary pochwowe stosowane są w celu podtrzymywania wypadających organów miedniczych, a także w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu. Jest to przyrząd medyczny, który ma kształt krążka i wykonany powinien być z giętkiego materiału niepochłaniającego zapachu. Jest on dostępny na rynku w wielu rozmiarach, umożliwiających anatomiczne dopasowanie do ciała kobiety. Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę decydując się na pessar? A także w jakich przypadkach będzie on pomocny?

Stosujemy pessary z silikonu

pessary pierścieniowe z silikonuKrążkowy kształt zapewnia przede wszystkim swobodny przepływ powietrza wewnątrz pochwy. W efekcie dbałość o higienę jest znacznie łatwiejsza, a ryzyko wystąpienia ewentualnych upławów znacznie niższe. Modele z zaokrąglonymi krawędziami, które nie przysysają się do ścian pochwy (w odróżnieniu od modeli kostkowych), są znacznie łatwiejsze do wyjmowania. Taki kształt także sprawia, że można współżyć bez konieczności wyciągnięcia pessara, dzięki czemu jest to indywidualna decyzja. Modele o grubszych ściankach są znacznie bardziej stabilne. Zwiększa to poziom skuteczności podtrzymywania wypadających narządów i dodatkowo nie przemieszcza się. Wpływ na to ma dobór odpowiedniego kształtu oraz rozmiaru pessara. Warto wybierać wysokiej jakości pessary pierścieniowe z silikonu. Lista zalet przemawiających za tym rozwiązaniem jest długa. Przede wszystkim metoda ta nie wymaga od pacjentek zaangażowania znacznych środków finansowych, ponieważ pessar możemy kupić w atrakcyjnej cenie, mniej więcej kilkudziesięciu złotych. Dodatkowo kształt krążkowy oraz giętki materiał ułatwiają zakładanie i wyjmowanie. Dużym atutem jest także brak konieczności wyjmowania pessara codziennie w celu jego umycia, a także w czasie stosunku. Dzięki dostępności na rynku modeli o różnorodnych rozmiarach, możliwe jest bardzo skuteczne dobranie odpowiedniej wielkości przez lekarza do konkretnych przypadków pacjentek. Jest to szczególnie ważne, aby doborem zajmował się profesjonalista i dopasował optymalny rozmiar.

Wśród najbardziej powszechnych zastosowań pessarów znajdzie się wypadanie macicy o wszystkich stopniach zaawansowania, wysiłkowe nietrzymanie moczy, cystocele czy rectocele. Jest to jedna z najbardziej skutecznych metod działania w przypadku pacjentek z zaburzeniami statyki narządów rodnych. Mogą być one stosowane zarówno w czasie oczekiwania na operację, jak również jako stałe rozwiązanie lecznicze. Dużym atutem przy zastosowaniu nowoczesnych materiałów, jest również brak reakcji alergicznych.