Do czego służy zbiornik wyrównawczy?

Instalacja centralnego ogrzewania działa w oparciu o obieg ciepłej wody w systemie złożonym z grzejników i pieca. Woda pod wpływem energii cieplnej zwiększa swoją objętość i w zamkniętym układzie, szuka ujścia. Taka sytuacja może doprowadzić do rozszczelnienia rur albo pęknięcia grzejników. Jedynym wyjściem jest zamontowanie naczynia wyrównawczego, które przejmie nadmiar cieczy i pary wodnej z układu i wyrówna ciśnienie. Idealnie byłoby ,jeśli pojemność naczynia wynosiłaby 10% całego systemu. Po zmniejszeniu temperatury nadmiar cieczy wraca do układu. W związku z tym naczynie wyrównawcze stanowi element zabezpieczający przed poważnymi uszkodzeniami.

Jak działa pojemne naczynie wyrównawcze?

pojemne naczynia wyrównawcze - stal nierdzewnaWystępują dwa rodzaje zbiorników wyrównawczych: otwarte i przeponowe. Otwarte wykorzystywane jest przy kotłach na paliwo stałe i montowane w najwyższym punkcie systemu. Jest bezpośredni połączone z piecem. Przeponowe występuje przy instalacjach działających na paliwo gazowe lub olejowe, gdzie istnieją wewnętrzne zabezpieczenia przed przegrzaniem. Jego objętość może wynosić nawet 4%. Jeżeli planujemy pojemne naczynia wyrównawcze – stal nierdzewna jest najpowszechniejszym materiałem. Jest to najbezpieczniejszy i najtrwalszy surowiec do budowy tego typu urządzeń. Naczynie wyrównawcze, pomimo tego, że jest ze stali nierdzewnej, wymaga malowania specjalną sproszkowaną emulsją, żeby woda nie miała bezpośredniego kontaktu z blachą. Powinno być właściwie ocieplone, aby nie było strat ciepła, a jednocześnie nie było narażone na urazy mechaniczne. Warto zwrócić uwagę na estetykę mechanizmu, ponieważ ma to znaczenie w ogólnym wyglądzie pomieszczenia. Montując zbiornik wyrównawczy należy mieć na uwadze możliwość dostępu, ze względu na prace konserwacyjne. Najlepiej instalować go w kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym. Niektóre kotły mają fabrycznie wbudowane zbiorniki wyrównujące ciśnienie, należy jednak sprawdzić czy są one wystarczające dla zakładanej instalacji.Jeżeli tego nie posiadają , wtedy konieczny jest montaż naczynia wyrównawczego, zaworu bezpieczeństwa i manometru.

Należy pamiętać ,że niektóre systemy grzewcze wymagają naczyń wyrównawczych o konkretnych parametrach, a obliczenie tego jest dość skomplikowane, dlatego najlepiej korzystać z usług kompetentnego fachowca. Od prawidłowości obliczeń zależeć będzie praca całej instalacji centralnego ogrzewania. Ważne jest, aby zamontowany zbiornik spełniał wszystkie parametry i posiadał odpowiednie certyfikaty, zaznaczone na tabliczce znamionowej.