Do czego przydają się zgarniacze?

Biologiczne oczyszczalnie ścieków muszą liczyć się z bardzo dużymi ilościami osadów po ściekowych, które zostają na dnie zbiornika. Po pewnym czasie, może to powodować, że pojemność takiego zbiornika będzie się znacznie obniżać. Z tego względu bardzo ważne jest regularne oczyszczanie osadów.

Zastosowania zgarniaczy radialnych

zgarniacz radialnyW obecnym czasie bardzo duża liczba oczyszczalni ścieków w pełni, lub częściowo, wykorzystuje do procesów oczyszczania naturalne mechanizmy, które występują w przyrodzie. Przede wszystkim mechanizmy te opierają się na naturalnym rozwarstwianiu cieczy oraz zawieszonych w niej cząsteczek stałych, czyli w tym przypadku osadów po ściekowych. Niestety taka metoda ma jedną dużą wagę, to jest duża ilość osadów po ściekowych, które nie są w żaden sposób wykorzystywane. Po jakimś czasie, zalegając na dnie zbiornika na ścieki, mogą one powodować znaczne zmniejszenie jego pojemności, tym samym wyraźny spadek wydajności oczyszczalni. W takim wypadku zazwyczaj wykorzystywane są takie urządzenia jak zgarniacz radialny. Urządzenie te zdobywa coraz większą popularność we wszystkich przedsiębiorstwach powiązanych w jakiś sposób z asenizacja, czyli na przykład gromadzeniem, transportem, czy też przetwarzaniem nieczystości. Wszystko z tego względu, że to właśnie z pomocą opisywanych urządzeń można szybko i sprawnie usunąć nadmiar osadów po ściekowych. W obecnych czasach zdecydowanie najczęściej wykorzystywane są zgarniacze ssawkowe. Wszystko z tego względu, że to właśnie te urządzenie umożliwiają najszybsze i najbardziej wydajne oczyszczenie dna zbiornika z osadu czynnego, czyli z osadów po ściekowych. Dzięki specjalnej, opatentowanej konstrukcji, zgarniacze wyprodukowane przez najbardziej zaufanych, doświadczonych producentów umożliwiają osiągnięcie efektu tak zwanego czystego dna. Do tej pory podobny efekt można było osiągnąć jedynie przy użyciu agresywnych środków chemicznych co powodowało, że niewiele oczyszczalni decydowało się na regularne oczyszczanie zbiornika na nieczystości. Odkąd jednak coraz więcej przedsiębiorstw wyposaża się w zgarniacze, jest to znacznie łatwiejsze do osiągnięcia a oczyszczalnie mogą pracować przez długi czas ze zbliżoną wydajnością.

Dzięki różnego rodzaju urządzeniom, oczyszczalnie ścieków radzą sobie znacznie lepiej z osadami po ściekowymi niż kiedyś. Wszystko to dzięki upowszechnieniu się różnych urządzeń, dzięki którym można oczyścić zbiornik na nieczystości bardzo dokładnie. Tym samym wydajność oczyszczalni może być ciągle bardzo wysoka.