Dieta wegańska bez obaw

Niezależnie od przyczyn decyzji, przejście na weganizm nie oznacza, że nasz organizm skazujemy na ubóstwo składników, witamin i wszelkich budulców. Nic bardziej mylnego, bowiem zdroworozsądkowe podejście do weganizmu, zapoznanie się z jego istotą gwarantuje zdrowe funkcjonowanie na co dzień, bez żadnego uszczerbku a nawet z korzyścią dla zdrowia.

Co ciekawego w wegańskiej diecie?

produkty wegańskieMoim niedawnym odkryciem smakowym jest babka wyglądająca jak ta tradycyjna, babcina, kakaowa, lekko opruszona cukrem pudrem. Jednak w rzeczywistości okazuje się być babką….pomidorową. Brzmi zaskakująco, ale faktem jest, że na słodko smakuje. Wystarczą pomidory w puszcze, mąka, olej, imbir, skórka pomarańczowa, proszek do pieczenia i zmiksowane wszystko razem, włożone do silikonowej formy, da efekt pysznej wegańskiej słodyczy do kawy. Rewelacyjne są też wegańskie mufinki ze szpinakiem czy prawdziwie czekoladowe acz sojowe. Aby stać się świadomym weganem proponuję, przynajmniej na początek samemu eksperymentować z przygotowywaniem posiłków. Uczymy się wówczas weganizmu i jego kluczowych zasad. Dużo czytajmy i nie zapomnijmy o mądrym podejściu do wszelkich wyborów zakupywanych produktów. Spójrzmy na skład, przeanalizujmy plan menu na następne dni, tak aby wszystko było przemyślane, a nie realizowane ad hoc, na szybko. Wówczas często bowiem sięgamy po niezdrowe jedzenie. Warto rozejrzeć się w okolicy, być może w pobliżu produkty wegańskie wysokiej jakości oferuje lokalny sklepik. Weganizm to albo moralny wybór albo zdrowotna konieczność. Jeszcze niedawno przyjaciel – wegan wspominał, iż  przez długie lata ( a na weganizm przeszedł około 20 lat temu)  naprawdę trudno było mu coś zjeść wegańskiego na zewnątrz, w mieście, czy zakupuć produkty wegańskie w sklepach i to nawet w tych z większych miast. Był to kłopot acz z perspektywy czasu nauczył się dzięki temu wegańskiej kuchni we własnym, osobistym wydaniu. Sklepów wegańskich jest coraz więcej i więcej. Prawdopodobnie wskutek modowych instynktów. Designerskim stało się bowiem być weganem wskutek – przemyśleń etycznych i poglądów, zdrowotnych pobudek czy poprostu z uwagi na swoistą ciekawość. 

Obecny weganizm to mnóstwo urozmaiconych, internetowych przepisów, to świat wielu medykamentów – substytutów zastępczych witaminizujących nasze organizmy, co pozwala nam łatwiej dbać o dietę i zdrowie.  Jest też wiele sklepów sensu stricte wegańskich i zarówno tych wirtualnych, jak i stacjonarnych. Być weganinem kiedyś a dziś nie znaczy to samo.