Damska odzież wczesnośredniowieczna

Ubiór rekonstruktorek wczesnośredniowiecznej skandynawii jest natychmiast rozpoznawalny, głównie przez wzgląd na unikalne elementy i ozdoby, jakie niespotykane są w żadnej innej odzieży damskiej z dowolnego regionu europy. Damska odzież jest znacznie bardziej złożona, a cały strój składa się z większej ilości elementów niż jakikolwiek strój męski, nawet najbardziej wystawny.

Damskie stroje z wczesnego średniowiecza

skandynawskie damskie stroje średniowiecznePodstawowym elementem stroju każdej wczesnośredniowiecznej kobiety jest oczywiście suknia. Każda suknia skandynawska wykonana jest w kroju niemal identycznym jak krój tuniki czy koszuli, aczkolwiek jest znacznie dłuższa. Najczęściej noszone są suknie z czterema klinami, posiadające głębokie wcięcie na kołnierzu, występujące w wielu elementach odzieży skandynawskiej. Równie istotnym elementem stroju jest giezło, czyli cienka suknia zwykle szyta z lnianej tkaniny, która spełnia rolę bielizny lub odzieży domowej. Giezło szyte jest z materiału całkowicie naturalnego, niebarwionego, i zazwyczaj jest najprostszym elementem odzieży. Jest również bardzo cienkie i wygodne, więc nadaje się również do prostych prac obozowych. Żadne skandynawskie damskie stroje średniowieczne nie mogą obyć się bez fartucha, od którego suknie wzięły swoją nazwę. Fartuch jest głównie elementem ozdobnym, więc może być ozdabiany haftami, obszyciami z drogich materiałów, czy nawet krajkami tkanymi z wełny czy jedwabiu. Fartuchy występują w wielu odmianach, w zależności od kraju pochodzenia, aczkolwiek wszystkie zapinane są ozdobnymi broszami, które są jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów skandynawskiej odzieży damskiej. Najczęściej noszonym fartuchem jest odmiana zamknięta, wykonywana na podstawie znaleziska z Danii. Fartuchy norweskie są natomiast otwarte, i muszą być zapinane za pomocą brosz lub przypinek. Wierzchnia odzież uzupełniana jest skórzanym pasem lub długą krajką, w zależności od zamożności postaci, oraz wieloma ozdobami, które funkcjonują również jako przedmioty codziennego użytku. Klucze zawieszone na łańcuchach oraz solniczki z poroża są najczęstszymi z owych ozdób.

Kaptury, które są bardzo popularnym elementem stroju skandynawskiego również wchodzą w skład odzieży damskiej, aczkolwiek znacznie częściej wybierane są wełniane czapki, obszywane futrem. Buty noszone przez skandynawskie kobiety mogą być zarówno wysokie jak i niskie, gdyż oba te rodzaje obuwia zostały znalezione na terenie skandynawii. Niskie buty dopełniane są zawsze skarpetami wełnianymi lub owijkami zapinanymi na ozdobne klamry z brązu.