Czym kierować się przy wyborze filamentów?

Druk 3D to stosunkowo nowa technologia wytwarzania przedmiotów i części mechanicznych, która stopniowo zdobywa coraz większa popularność. Obecnie stosuje się ją do wytwarzania części mechanicznych, zabawek, a nawet specjalistycznego sprzętu medycznego. Coraz więcej osób posiada także własną drukarkę 3D we własnych domach.

Jakie filamenty do druku 3D są najlepsze?

jaki filament do drukarki 3dPrzed rozpoczęciem swojej przygody z wydrukami 3D, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Przede wszystkim musimy zakupić dobra drukarkę 3D, ale równie ważny jest zakup odpowiednich materiałów, służących do druku. Wiele osób zastanawia się jaki filament do drukarki 3D jest najlepszy. Jak się okazuje, jest to ściśle zależne od tego, w jakich warunkach zamierzamy tworzyć nasze modele i jakim budżetem dysponujemy. Dla użytkowników prywatnych, którzy zamierzają drukować 3D hobbystycznie, zalecane są najbezpieczniejsze, najszerzej dostępne filamenty z rodzaju ABS i PLA. Są one dostępne niemal każdym sklepie z artykułami drukarskimi, sklepach RTV-AGD, a także w sklepach z akcesoriami biurowymi. Wytworzone z takim filamentów produkty są odpowiednio wytrzymałe, a temperatura konieczna do ich przetworzenia jest na tyle niska, że z obróbką tych filamentów poradzą sobie nawet najtańsze drukarki 3D. Dodatkowo te filamenty, szczególnie z rodzaju PLA pozwalają na tworzenie bardzo skomplikowanych brył. Problem jednak zaczyna się, gdy myślimy o wydruku 3D w kontekście bardziej profesjonalnych zastosowań, na przykład produkcyjnych. W takich wypadkach, należy zaopatrzyć się w najwyższej jakości filamenty, które dodatkowo muszą być certyfikowane na przykład po kątem ich dopuszczenia do kontaktu z żywnością, używania jako materiał do tworzenia produktów medycznych czy stomatologicznych. Takie filamenty są znacznie trudniejsze w obróbce, w związku z czym do ich używanie konieczne jest posiadanie profesjonalnych drukarek 3D, których głowica nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Dodatkowo, aby usprawnić korzystanie z takich filamentów, drukarka 3D musi być wyposażona w zamkniętą komorę robocza, szczególnie dlatego, aby zachować bezpieczeństwo osoby ją obsługującej. Filamenty profesjonalne nie są dostępne tak szeroko, jak te z rodzaju PLA czy ABS a ich ceny są odpowiednio wyższe.

Dobór odpowiedniego sprzętu jest konieczny, aby zbyt szybko nie zniechęcić się do drukowania metoda 3D. Dlatego warto przed kupnem drukarki, zadbać o przygotowanie pomieszczenia do tworzenia takich wydruków i zakup materiałów drukujących, takich jak filamenty.