Czy warto zbadać kleszcza?

 

W dobie zwiększonej świadomości dotyczącej chorób przenoszonych przez kleszcze, w ostatnim czasie niesamowicie popularne stało się badanie kleszczy, które nas ukąsiły. Wiele osób zastanawia się, czy jest jakikolwiek sens, aby poddać osobnika, który nas ukąsił takiemu badaniu. Tak naprawdę opinie są podzielone. Wielu lekarzy uważa jednak, że takie badanie nie ma sensu.

Jak bada się kleszcza?

gdzie zbadać kleszczaJeśli chcemy dowiedzieć się, czy osobnik, który nas ukąsił, mógł przenieść na nas niebezpieczną chorobę, to przede wszystkim powinniśmy obserwować miejsce, w którym bytował. Okazuje się, że jeśli nie wystąpi rumień, to możemy spać spokojnie. Sytuacja wygląda nieco inaczej w momencie, gdy rumień się pojawił. Wtedy powinniśmy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej. Biorąc po uwagę fakt, że badanie kleszcza i wynik pozytywny nigdy nie jest dla lekarza odpowiednim argumentem, aby rozpocząć leczenie, to z całą pewnością zupełnie nie opłaca się wykonywać badania. Mimo wszystko wiele osób zastanawia się, gdzie zbadać kleszcza. Nie zbadamy go w każdym laboratorium. Z całą pewnością znajdziemy placówki, w których wykonamy to badanie za pośrednictwem Internetu. Okazuje się, że jest ich dość sporo. Powinniśmy przede wszystkim porównać ceny, a dopiero później zdecydować się na badanie. Dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić. Poza tym zapoznajmy się dokładnie z wymaganiami dotyczącymi kleszcza. Każda placówka może wymagać nieco innego zabezpieczenia osobnika i innego czasu, w którym powinniśmy dostarczyć go do laboratorium. Z całą pewnością nie jest to jednak badanie, które powinniśmy wykonać. Każdy z nas powinien samodzielnie podjąć tę decyzję i zdecydować, czy jest to konieczne. Tak naprawdę w większości przypadków wykonanie takiego badania nie daje nic. Do rozpoczęcia leczenia konieczne będzie wystąpienie pierwszych objawów, a występują one dopiero po jakimś czasie. Z pewnością po pozytywnym wyniku, lekarz nie przepisze nam od razu leków. Na pewno zaleci obserwację miejsca, w którym bytował kleszcz i zgłoszenie się w momencie wystąpienia objawów.

Badanie kleszcze wielu osobom wydaje się zbędną czynnością i wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Tak naprawdę najważniejsze jest, aby się obserwować. Dobrze będzie jeśli wybierając się na wycieczkę do lasu, czy idąc na łąkę, odpowiednio się zabezpieczymy. Pamiętajmy o tym, że kleszcze uwielbiają ciepłe miejsca. Najczęściej na miejsce bytowania wybierają miejsce za uchem, czy zgięcia kończyn. Są to miejsca, w których skóra jest delikatna, a więc łatwo jest się im tam dostać.