Czy grzejniki elektryczne mogą być ekonomiczne?

Instalacja centralnego ogrzewania w domu to jeden z najważniejszych elementów podstawowego wyposażenia lokalu mieszkalnego. Odpowiedni komfort cieplny zależny jest od kilku czynników, które powinny być ze sobą zintegrowane i tylko wtedy, kiedy tworzą spójną całość, praca ogrzewania jest wydajna i ekonomiczna zarazem. Pierwszy element to odpowiednie ocieplenie domu, które uchroni przed stratami ciepła. Drugi to efektywna kontrola i modyfikacja pracy systemu grzewczego. Trzeci natomiast to sam rodzaj instalacji.

Grzejnik elektryczny pod lupą

najlepsze grzejnikiObecnie odchodzi się już od pieców węglowych, które jeszcze kilkanaście lat temu były niemalże jedynym sposobem na ogrzewanie w naszym kraju. Choć ceny węgla na tle innych surowców wciąż są niższe, jednak i on drożeje i okazuje się, że ogrzewanie węglem wcale tak bardzo się nie opłaca. Jeśli dołożyć do tego niszczący wpływ opalania węglem na środowisko naturalne, warto poszukać zdrowej i niedrogiej alternatywy dla tego surowca. Obecnie coraz więcej z nas przekonuje się do ogrzewania elektrycznego. Choć wciąż panuje przekonanie, że ten typ ogrzewania jest kosztowny w eksploatacji, nie jest to do końca prawdą. Wszystko zależy od tego, w jakie elementy wyposażymy naszą instalację, oraz jak będziemy ją użytkować. Podstawa to oczywiście wydajne i oszczędne grzejniki elektryczne. Najlepsze grzejniki to takie, które nie potrzebują dużo prądu, aby się mocno rozgrzać, a jednocześnie nie wychładzają się zbyt szybko. Takim grzejnikiem może być model z radiatorem. Radiator zbudowany jest z cienkiej aluminiowej blachy z zatopionymi w niej spiralami grzejnymi. Choć wielkość radiatora jest niewielka, powierzchnia grzewcza jest naprawdę duża. To sprawia, iż grzejnik nagrzewa się bardzo szybko, nie pobierając dużo energii elektrycznej, a jego praca jest bardzo wydajna. Najlepsze grzejniki to także takie, które potrafią kumulować w sobie ciepło, oddając je do otoczenia stopniowo, przez kilka kolejnych godzin. Przykładem tego może być piec akumulacyjny. Jeśli wybierzemy u dostawcy prądu system dwutaryfowy, w takiej sytuacji najlepiej ładować grzejnik w godzinach nocnych, kiedy prąd jest tańszy. Ciepło skumulowane przez ten czas będzie oddawane w ciągu dnia. Na podobnej zasadzie działają także grzejniki elektryczne marmurowe.

Sam grzejnik to tylko połowa sukcesu, ponieważ równie ważne w efektywnym działaniu ogrzewania elektrycznego jest sterowanie pracą grzejników. Na stały monitoring pracy poszczególnych grzejników pozwolą wyświetlacze, które wskażą zarówno panującą w pomieszczeniu temperaturę, jak i aktualne zużycie prądu oraz związane z tym koszty. Niezbędny będzie także elektroniczny termostat, który pozwoli na szczegółowe zaprogramowanie pracy każdego grzejnika zgodnie z dobowym rytmem mieszkańców, osobno na każdy dzień tygodnia.