Czy blaszany garaż jest faktycznie wytrzymały?

 

Garaże blaszane na myśl przywodzą nam czasy epoki być może ubogiej w piękno wprost, kontrowersyjnej co do walorów estetycznych lecz coraz częściej wykorzystywanej pod kątem prostoty i szybkości wykonania. Mowa o okresie tzw. PRL. Blaszane garaże to przedmiot dzisiejszego rozważania. Konstrukcje bardzo funkcjonalne, lekkie, solidne, a przy tym relatywnie tanie na rynku. To nie musi być już wyłącznie osiedlowa zabudowa garażowa w kolorze stalowym wznoszona tuż przed oknami betonowych bloków lat 80. Obecnie mogą w sposób bardzo estetyczny wkomponować się w otaczającą nas przestrzeń.

Co warto wiedzieć o garażach blaszanych?

wytrzymałe garaże blaszane w pomorskimMogą mieć wspomniany industrialny charakter blachy ocynkowanej stalowej, pokryte farbą akrylową w znacznej gamie kolorów RAL czy też zaciekawiać okleiną, na przykład drewnopodobną albo reklamową powierzchnią. Konstrukcja nośna, słupowa garażu zapewnia nam możliwość szybkiego montażu, jak i demontażu oraz ponownego wzniesienia go na innej powierzchni. Każdorazowe użycie blachy ocynkowanej gwarantuje nam zabezpieczenie przed korozją materiału.  Zgodzę się więc nawet z hasłem reklamowym producenta X takowej konstrukcji: „wytrzymałe garaże blaszane w pomorskim – blaszka kup”, które znalazłam przypadkiem w jakiejś lokalnej ulotce. W konstrukcji ścian blaszaka pomiędzy słupami z profili stalowych umieszczone są dodatkowo poprzeczki celem zachowania odpowiedniej sztywności ścian bocznych. Dach to zaś swoista kratownica z profili stalowych, również wypełniona – podobnie jak przy ścianach bocznych – arkuszami stalowej blachy. Całość skręcana na śruby oraz łączona nitami. Garaż winien zostać zawsze pokryty farbą podkładową, jak również dodatkowo farbą proszkową celem odpowiedniego zabezpieczenia materiału konstrukcyjnego.Podłoże garażu blaszanego musi zapewnić możliwość tzw. zakotwiczenia garażu. Mocowany jest on kołkami rozporowymi i kątownikami do fundamentu, płyt betonowych czy stóp fundamentowych umieszczonych wyłącznie w narożnikach garażu. Można dla większej stabilności również wmurować w fundamenty kotwy.

Podsumowując funkcjonalność garażu blaszanego wynikająca z dużej rozpiętości sposobów jego wykorzystania połączona z szybkością wzniesienia i demontażu powoduje, iż jest to bardzo obiecujący produkt na rynku. Dodatkowo jego obecne estetyczne walory, możliwość wstawienia dodatkowo powierzchni okiennych czy podnoszonych drzwi, przeprowadzenia wewnętrznej termomodernizacji powoduje że warto rozważyć tego typu obiekt w działalności gospodarczej.