Czasy nowoczesnych domów modułowych

Od kilkunastu lat w Polsce zawitała „moda” na zakup mieszkań i domów. Dawniej na mieszkanie czekało się latami, potem spłacało wieloletni kredyt. Najczęściej trzeba było po prostu wybudować dom – własnymi rękoma, a nie z pomocą ekipy budowlanej. Dziś mamy wybór w lokalizacji, piętrze, wykończeniu. Jest to jednak nadal droga inwestycja, dlatego musimy zaciągać kredyty hipoteczne. Często kupujemy przysłowiową „dziurę w ziemi” – decyzję podejmujemy jedynie na podstawie ilustracji i projektów. Jeszcze większym przedsięwzięciem jest zakup domu.

Szybsza budowa z nowoczesnym domem modułowym

nowoczesne domy modułoweMimo wysokich cen nieruchomości większość z nas marzy o własnym kawałku podłogi i zbiera na niego solennie. Pośpiech, stres, ogólna atmosfera tłoku miast często skłaniają nas do wyprowadzania się na wsie. Tam chcielibyśmy mieć piękny biały domek pośród pól. Budowa domu to jednak kilka lat ciężkiej pracy i współpracy z ekipami architektów, budowlańców, hydraulików i elektryków. Kiedy w końcu nasz wymarzony dom staje i pozwala nam urządzić jego wnętrze, jesteśmy już wykończeni tą bieganiną. Dlatego obecnie wielu szczególnie młodych ludzi decyduje się na nowoczesne domy modułowe. To nieruchomości, które powstają w fabryce… Dokładnie tak to działa. Poszczególne części domu – moduły produkowane są według projekty, a następnie przewożone na naszą działkę i konstruowane. Wspólnie wykonujemy projekt z architektem, gdzie decydujemy także o rodzaju użytych materiałów – najczęściej jest to stal i drewno. Wyprodukowanie poszczególnych części domu trwa ok 4-5 tygodni. Kolejne 5-7 potrzebne jest na jego zmontowanie na naszym terenie i podłączenie mediów. Jeśli decydujemy się na wykończenie pod klucz, potrzebujemy jeszcze około miesiąca. Łącznie jest to kwestia 3-4 miesięcy od momentu naszej akceptacji projektu. Budowa tradycyjnego domu trwa 2-3 lat… Domy tego typu zwykle wytwarzane są z materiałów, które można poddać recyklingowi. Poza tym dużą uwagę przykłada się do ich energooszczędności. Tego typu nieruchomości często mają więc duże połacie okien. Koszty to około 3000-3500 zł za metr kwadratowy. Średni dom tego typu ma 50 metrów kwadratowych.

Domy modułowe są alternatywą dla tradycyjnego budownictwa. Są korzystniejsze cenowo, a także czasowo. Ich budowa trwa 3-4 miesięcy. Musimy jedynie dysponować działką zaopatrzoną w media. Domy są budowane w ten sposób, aby były jak najbardziej energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Charakteryzują się nowoczesnym wyglądem. Mogą służyć zarówno jako domki letniskowe, jak i całoroczne domy.