Czarna Góra alternatywnie

Zasada w miejscach turystycznych jest wszędzie taka sama – im dalej od obiektów o znaczeniu turystycznym tym taniej. Pytanie brzmi tylko, jak zastosować tę zasadę do regionu Czarnej Góry? Cała ziemia kłodzka jest naszpikowana różnego rodzaju atrakcjami o charakterystyce architektonicznej, naturalnej i turystycznej. Czarna Góra to resort: narciarski w zimie, rowerowo-pieszy na wiosnę, lato i jesień. Oczywiście odpowiedź i miejsce o którym piszę, znajdują się jak zwykle gdzieś pomiędzy.

Nocleg u autochtona

czarna góra - tanie noclegiRejon i okolice Czarnej Góry są wypełnione różnymi atrakcjami. Czarna Góra to jeden z największych w Polsce i  w Europie Środkowej kompleksów narciarskich, który wiosną, latem i jesienią zamienia się w resort rowerowych i pieszych eskapad. W Kletnie znajduje się Jaskinia Niedźwiedzia, rejon eksploatacji wykwalifikowanych spaleologów i turystów z całej Polski. Trochę dalej na północ i jesteśmy w Lądku Zdrój, jednym z największych ośrodków uzdrowiskowych na południu Polski. Na miejscu znajduje się również zalew Stara Morawa, bardzo popularne miejsce wypoczynku plażowego i wodnej rekreacji w regionie. Jak zatem znaleźć tani nocleg w miejscu, w którym, gdzie nie obrócimy głowę tam znajdują się różnego rodzaju atrakcje. Osobiście polecam okolicę podnóża Czarnej Góry: Sienną i Janową Górę, a także okolice Stronia Śląskiego. Każde z tych miejsc to niewielkie wioski, Sienną i Janową Górę zamieszkuje według oficjalnych źródeł około 30 osób. Zaletą tych miejsc jest bliskość do najważniejszych atrakcji regionu i częściowo autochtoniczny charakter tych miejsc. Poznamy tutaj lokalną kuchnię i ludzi, którzy mieszkają tutaj nieprzerwanie od 1945 lub 1946 roku, ich dzieci oraz wnuków. Czarna Góra – tanie noclegi o charakterystyce agroturystycznej – pozwoli nam na odkrycie części tego kurortu, schowanego trochę za fasadą komfortowych i dużych hoteli. Pozwoli nam odkryć w sposób tani to, czym region jest dla samych mieszkańców.

Oczywiście, koszty można zoptymalizować również na inne sposoby. Do Kłodzka dostaniemy się drogą nr 46 z Opolszczyzny i z Górnego Śląska. Z Wrocławia dostaniemy się drogą krajową nr 8, a z Wałbrzycha drogą wojewódzką nr 381. W okresie letnim bardzo popularnym sposobem transportu jest autostop. Droga krajowa nr 8 jest trasą o charakterystyce tranzytowej: jeździ tędy transport towarów z portu Szczecin/Świnoujście w kierunku środkowej i południowej części starego kontynentu. Nie powinniśmy mieć zatem problemu zabrać się w okolice Czarnej Góry ze swoim plecakiem.