Ciekawe książki o wierze dla najmłodszych

 

Wielu wierzących i praktykujących katolików nie wyobraża sobie swojego życia poza Kościołem. Niezależnie od tego, czy wychowywali się w nim od dzieciństwa, czy dopiero w dorosłym życiu odczuli potrzebę wstąpienia do tej wspólnoty, daje im ona siłę, poczucie sensu i wiarę w to, że wszystko będzie dobrze. Poczucie przynależności do duchowej wspólnoty Kościoła jest bardzo cenne i dodaje sił w codziennym życiu.

Książki katolickie dedykowane dzieciom

książki katolickie dla najmłodszychJeśli jesteśmy wierzący i regularnie oddajemy się praktykom religijnym, bardzo prawdopodobne jest, że podobną postawę chcielibyśmy wpoić także i naszym dzieciom. Uczestniczenie w praktykach religijnych od najmłodszych lat to najlepsza lekcja katechezy, a dzieci, których rodzice dbają o ich rozwój w tym zakresie, w przyszłości zwiążą swój los z Kościołem z własnej woli i wyboru. Jeśli jednak pragniemy wpoić naszym pociechom miłość i przywiązanie do wiary, mogą nam w tym pomóc elementy zabawy, które dzieci lubią najbardziej – filmy, książki i piosenki. Dzięki nim dziecko będzie czuło, że Kościół to coś równie bliskiego, jak rodzina czy przedszkole. Książki katolickie dla najmłodszych, czytane przed snem przez rodziców lub dziadków, a także samodzielnie przez dziecko, pomogą mu zapoznać się z głównymi prawdami wiary i historią naszego zbawienia. Takie książki powinny zachęcać najmłodszych do lektury, zawierać dużo kolorowych obrazków i zdjęć. To właśnie dzięki nim dziecko dowiaduje się, jak wyglądają pewne obiekty, jak przedstawia się krzyż i wyposażenie kościołów. Książki katolickie dla dzieci to również opracowane w przystępnej formie historie biblijne, mające wpływ na dzieje naszego zbawienia. Najmłodsi z pewnością chętnie posłuchają o Arce Noego, na którą zabrał on wszystkie żyjące ówcześnie gatunki zwierząt, by uchronić je przed potopem, o niezwykłych wyczynach siłacza Samsona i króla Dawida. Obchodzone zaś przez nas święta – Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy są okazją do przeczytania wraz z dziećmi tematycznych książek o narodzinach Dzieciątka czy tryumfalnym i chwalebnym Zmartwychwstaniu.

Małe dzieci są z natury ciekawe świata, który je otacza. Zadają dorosłym całe mnóstwo pytań, na które nie zawsze znamy odpowiedź. Jeśli jednak chcemy zaspokoić dziecięcą ciekawość, a przy tym przekazać najmłodszym podstawowe prawdy wiary i zapoznać je z nauką Kościoła czy historią zbawienia, możemy zaproponować im wspólną lekturę wartościowych książek katolickich. Ich przystępna forma z pewnością przypadnie do gustu naszym pociechom.