Budowa i działanie wycinarki wodnej

 

Systemy cięcia strumieniem wody wykorzystują starszą, bardziej złożoną hydrauliczną pompę wzmacniacza lub nowszą, prostszą potrójną pompę nurnikową napędzaną wałem korbowym. Pompy z wałem korbowym są z natury bardziej wydajne niż pompy ze wzmacniaczem, ponieważ nie wymagają odciążającego układu hydraulicznego.

Ważnym elementem wycinarki wodnej jest pompa

wycinarki wodneNapęd wału korbowego jest czysto mechanicznym układem napędu bezpośredniego z minimalnymi stratami tarcia, a zatem typowe są wydajności między 85% a 90%. Oznacza to, że 85% lub więcej energii elektrycznej dostarczonej do silnika napędowego może faktycznie zostać dostarczone do dyszy tnącej, w porównaniu z typowym 65% lub mniejszym wzmacniaczem. Historycznie pompy z wzmacniaczem miały tę zaletę, że miały dłuższą żywotność uszczelnienia i zaworu zwrotnego, ale ciągłe udoskonalenia konstrukcji i materiałów uszczelnienia oraz szeroka dostępność i obniżony koszt ceramicznych elementów zaworów umożliwiają teraz pracę pompy z wałem korbowym przy 60 000 PSI (4,137 barów) ) z długimi okresami konserwacji i doskonałą niezawodnością. Często stosuje się wycinarki wodne z napędem bezpośrednim na wale korbowym wyłącznie do wszystkich swoich systemów. Pompa z napędem bezpośrednim jest bardziej wydajna niż tradycyjna hydrauliczna pompa wzmacniająca, dzięki czemu może dostarczać większą moc netto do dyszy tnącej, co powoduje szybsze cięcie. Jest cicha i czysta, bez ryzyka bałaganiarskich przecieków hydraulicznych. Ponadto pompa z napędem bezpośrednim jest łatwa do zrozumienia, rozwiązywania problemów i konserwacji. Maszyna do cięcia wodą charakteryzuje się interwałem konserwacji prewencyjnej wynoszącym 1000 godzin, co zapewnia najwyższą niezawodność i niskie koszty eksploatacji. Wszystkie ścierne dysze strumieniowe wykorzystują tę samą podstawową zasadę działania, co dysza do piaskowania, po raz pierwszy opatentowana w 1936 r. Należy pamiętać, że w przypadku dyszy tylko do wody, która jest przeznaczona do cięcia miękkich materiałów, komora mieszania i rura są wyeliminowane, a spójny strumień samej wody tnie materiał. Aby abrazyjna dysza do cięcia strumieniem wody działała wydajnie i wydłużyła żywotność elementu, bardzo ważne jest, aby otwór był dokładnie ustawiony w korpusie dyszy. Wszystkie dysze powinny być fabrycznie dopasowane i indywidualnie testowane, aby zapewnić wydajne cięcie i długą żywotność. 

System sterowania ruchem jest niezbędnym elementem w systemie cięcia strumieniem wody , ponieważ strumień zgina się podczas cięcia.Oznacza to, że strumień wody ma tendencję do podcinania rogów i kołysania na zakrętach, gdy porusza się tak, jak w przypadku tradycyjnego sztywnego narzędzia tnącego. Zazwyczaj eliminuje się ten problem, wykorzystując zaawansowany model komputerowy do dokładnego przewidywania ruchu i kształtu strumienia cięcia.