Azbest na dachu – co z nim zrobić?

Płyty azbestowo-cementowe niestety wciąż są bardzo często spotykanym elementem polskich domów i bloków mieszkalnych. Eternit w dalszym ciągu widoczny jest na dachach domów, jeszcze bardziej popularny jest jako pokrycia elewacyjne bloków. Kilkadziesiąt lat temu, jak grzyby po deszczu, wyrastały osiedla bloków mieszkalnych, a ich budowa opierała się właśnie na materiałach wykonanych z azbestu. Obecnie ten szkodliwy materiał jest wypierany z naszych budynków i zastępowanym bezpiecznymi dla zdrowia materiałami.

Na czym polega szkodliwość azbestu?

profesjonalna utylizacja azbestuGrupa minerałów krzemianowych o włóknistej budowie to właśnie cieszący się dziś złą sławą azbest. Jako materiał budowlany, bardzo chętnie używany w latach 70 i 80, odznacza się trwałością, elastycznością, jest świetnym materiałem izolacyjnym i ognioodpornym. Przy tym wszystkim nie kosztuje zbyt wiele. Dzięki tym zaletom zyskał kilkadziesiąt lat temu tak ogromną popularność. Jak się okazało po kilkunastu latach, ma też jedną, ale ogromną wadę. Jest szkodliwy dla zdrowia człowieka. Sceptycy uważają, że cała sprawa z azbestem została niepotrzebnie rozdmuchana, jednak faktem jest, że wnikający do organizmu człowieka pył azbestowy potrafi wyrządzić ogromne i nieodwracalne szkody. Włókna azbestu, które są niezwykle cienkie i długie, z łatwością wdychane są przez człowieka. Drogami oddechowymi dostają się do płuc i oskrzeli, gdzie już pozostają. Podrażniając dolne drogi oddechowe, powodują nieustanny stan zapalny, który z biegiem czasu przeradza się w poważne schorzenia. Jednym z nich jest także nowotwór płuc. Pamiętajmy, że płyty azbestowe są szkodliwe tylko wtedy, kiedy dochodzi do ich pylenia. Dzieje się to na skutek uszkodzeń mechanicznych, które po latach są nieuniknione. Dlatego tak ważna jest profesjonalna utylizacja azbestu. Nie jest to praca, którą można wykonać samemu. chociaż w dalszym ciągu zdarzają się przypadki nielegalnego pozbywania się tego szkodliwego materiału. Profesjonalna utylizacja azbestu to przede wszystkim umiejętne i bezpieczne obchodzenie się ze zdejmowanymi płytami. Płyty te są cięte na mokro, najczęściej z użyciem specjalnych preparatów sklejających włókna. Pozwala to uniknąć pylenia. Teren prac powinien być specjalnie zabezpieczony i oznakowany.

Nie tylko usuwanie, ale także transport azbestu musi odbywać się w specjalnych warunkach. Zdjęty materiał powinien być dokładnie zabezpieczony i spakowany w przeznaczone do tego worki już na miejscu rozbiórki, aby podczas przewożenia go do miejsca przeznaczenia nie zagrażał zdrowiu. Pamiętajmy też, że takie szkodliwe materiały składowane są jedynie w miejscach do tego przeznaczonych, czyli w miejscach składowania materiałów niebezpiecznych. To jedyny legalny i bezpieczny sposób pozbycia się azbestu.