Automatyczne traki tartaczne

Działanie tartaków opiera się na obróbce surowego drewna tak, aby nadawało się ono potem do innych zastosowań. Dlatego też w tych zakładach wykorzystywane są specjalistyczne maszyny, dzięki którym kłody drewna przerabiane są na deski, listwy i inne elementy później wykorzystywane w przemyśle meblarskim i budowniczym. Wśród najintensywniej eksploatowanych urządzeń są różnego rodzaju piły. Do specjalnych zadań, cięcia długich kłód na mniejsze elementy, służą traki automatyczne. Pozwalają one na transport i obróbkę bez konieczności angażowania siły pracowników. Ich budowa nie jest skomplikowana, jednak gwarantuje przy tym niezwykłą skuteczność.

Zastosowanie traków tartacznych

traki taśmoweKażdy tartak potrzebuje specjalistycznego sprzętu, który umożliwi sprawną obróbkę drewna. Jednym z nich są traki taśmowe, będące niezbędnym wyposażeniem każdego przedsiębiorstwa tego typu. Ich działanie jest bardzo proste i zautomatyzowane, dzięki czemu nie trzeba angażować dodatkowych osób w transport ciężkich kłód drewna. Traki składają się z dwóch głównych części. Pierwsza z nich to ruchome elementy taśmowe. Na nich umieszczane są całe kłody, które zahacza się o przeznaczone do tego wypustki uniemożliwiające ich przesuwanie się. Następnie po uruchomieniu maszyny, całe drewno znajdujące się na taśmie zaczyna przesuwać się ruchem jednostajnym w stronę drugiego elementu. Jest nim piła pionowa, której zadaniem jest podział kłód na co najmniej dwie części. Po przesunięciu całego drewna na drugą stronę może ono zostać zabrane i przeznaczone do kolejnych etapów produkcyjnych. Traki wymagają regularnej kontroli wszystkich elementów i ostrzenia bądź wymiany piły, która w przemysłowych przedsiębiorstwach zużywa się bardzo szybko. Biorąc pod uwagę, że jest to jedna z najważniejszych maszyn tartacznych, kontrolowanie jej stanu jest niezwykle istotne, aby uniknąć ewentualnych awarii, które zatrzymałyby przynajmniej część działań i naraziły firmę na straty. Traki wymagają także smarowania elementów ruchomych, aby usprawnić ich funkcjonowanie.

Traki są jedną z podstawowych maszyn, jakich używa się w tartakach przemysłowych. Ich budowa pozwala na automatyzację początkowych faz procesu obróbki kłód drewnianych. Składają się one z dwóch części, pierwszą jest taśma ze specjalnymi hakami, na której umieszcza się surowe bele drewna. Dzięki silnikowi są one jednostajnym ruchem przesuwane w stronę piły, która przecina je na dwie części. Urządzenie to wymaga regularnych przeglądów, a także ostrzenia lub wymiany pił. Utrzymywanie go w dobrym stanie zapobiega awariom i generowanym przez nie stratom dla przedsiębiorstwa.